کد خبر : 745
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۸:۰۵
-

گپ و گفت با دکتر محمد پور نخبه و پژوهشگر برتر سرابی

گپ و گفت با دکتر محمد پور نخبه و پژوهشگر برتر سرابی
در حوزه پژوهش و صنعت داروسازی است و در منطقه و سطح جهانی دارای جایگاه بسیار خوبی است. با عنایت به وجود زیر ساخت های مذکور امکان تامین اکثر داروهای مورد نیاز کشور در شرایط تحریمی امکانپذیر است.
  • نخبه و محقق برجسته کشوری
  • دارای نشان تقدیر و قدردانی از رئیس جمهور
  • مردی که الگوی خود را دانشمندان معرفی کرد
  • سراب برخوردار از منابع عظیم انسانی و طبیعی
  • نخبه و فرهیخته ای که معتقد به گذر از تحریم با امکانات بومی است

سرویس گفتگوی شبکه خبری مردم ،در ادامه گپ و گفت های صمیمانه با چهره ها و سرمایه های اجتماعی شهرستان سراب ،چه آنهایی که ساکن درجغرافیای شهر هستند و چه آنهایی که در سایر شهرها سکنی گزیده و دل در گرو توسعه زادگاه خود دارند ،به سراغ دکتر ناصر محمدپور تحصیل کرده رشته داروسازی ،محقق و پژوهشگر برتر کشوری رفتیم ،با تشکر از این نخبه و فرهیخته سرابی که اصالتا از روستای دونیق سراب می باشد متن گفتگو را تقدیم همراهان شبکه مردم می نمائیم:

دکتر ناصر محمد پور

 – متولد چه سالی هستید؟

بنده متولد سال ۱۳۴۷ هستم.

 – تحصیلات دوران دبیرستان را در کدام مدارس گذراندید؟ا

دوره ی دبیرستان را در مدرسه ی دولتی امام خمینی (ره) شهرستان سراب سپری کردم. 

در کنکور سراسری چه رتبه ای آوردید؟

در کنکور سال ۱۳۶۷ رتبه ۲۲۰ را در رشته تجربی کسب کردم. 

یک داروساز چه وظایفی دارد؟

در حوزه های پژوهشی و تحقیقاتی داروسازان دارای وظایف پژوهشی در زمینه های متنوع علوم پایه، بالینی، صنعتی و… می باشند که در طول تاریخ با کشف و معرفی فرآورده های دارویی جدید موجبات ارتقاء شگفت انگیز سلامت و درمان بیماری ها و کاهش آلام بشر و سایر جانداران شده اند. در حوزه های آموزشی تربیت متخصصین کارآمد و ماهر در زمینه های مختلف علوم را بر عهده دارند. در حوزه های صنعتی درگیر ساخت و تولید انواع مختلف داروهای مورد نیاز جامعه می باشند. در حوزه های بالینی بطور مستقیم به ارائه مشاوره و مداخلات دارویی به بیماران و نیازمندان می پردازند. با تاسیس مراکز دانش بنیان ها در گسترش مرزهای دانش و ایجاد اشتغال نقش ایفا می کنند. در حوزه های اقتصادی به فعالیت های اقتصادی، بازرگانی، تجاری سازی و مالکیت معنوی می پردازند. در حوزه های اجرایی هدایت و وظایف مدیریتی و اجرایی در بدنه نظام سلامت و مراکز آموزشی و پژوهشی را به عهده می گیرند.

 – به جز حضور در داروخانه چه فرصت های شغلی دیگری برای یک داروساز ایرانی وجود دارد؟-

فرصت های شغلی پژوهشی، تحقیقاتی و آموزشی در دانشگاه ها و موسسات پژوهشی-فرصت های شغلی صنعتی در صنایع و مراکز دانش بنیان-فرصت های شغلی بالینی در بیمارستان ها و مراکز درمانی در زمینه تجویز و ارزیابی های بالینی داروها-فرصت های شغلی تجاری و بازرگانی در زمینه تجارت دارو، مالکیت معنوی و اقتصاد دارو که جزو زمینه های اقتصادی مهم و پربازده جهانی است.-فرصت های شغلی مدیریتی و اجرایی در مراکز آموزشی، تحقیقاتی، صنایع، بالینی، اقتصادی و تجاری مرتبط با حوزه سلامت و دارو-فرصت های شغلی فوق تخصصی در خصوص علوم فضایی، علوم هسته ای، علوم دفاعی، محیط زیست، علوم پایه 

به نظر شما با وجود تحریم ها داروسازان ایرانی می توانند داروی مورد نیاز بیماران را تامین کنند؟

خوشبختانه ایران دارای زیرساخت های قدرتمند در حوزه پژوهش و صنعت داروسازی است و در منطقه و سطح جهانی دارای جایگاه بسیار خوبی است. با عنایت به وجود زیر ساخت های مذکور امکان تامین اکثر داروهای مورد نیاز کشور در شرایط تحریمی امکانپذیر است. 

– لطفا در مورد کسب لوح تقدیر از جانب ریاست جمهور توضیح دهید؟ این لوح به پاس تولید کدام داروها بود؟

لوح های تقدیری که اینجانب دریافت کرده ام در رابطه با پژوهش، کسب دانش فنی و تولید چندین داروی بیولوژیک مهم و نجات دهنده شامل داروی مصپورت، واکسن مننژیت هموفیلوسی اطفال (هموفیلوس آنفلوانزا تیپ بی) و آنتی توکسین های بوتولیسم تیپ آ ، بی و ای برای اولین بار در کشور و منطقه بوده است. 

– الگوی شما در زندگی شخصی و حرفه ای چه کسانی هستند؟

من از دوران کودکی علاقه زیادی به تحصیل و تحقیق داشتم و با تلاش و پشتکار اهداف خود را دنبال می کردم و همواره زندگینامه دانشمندان و افراد موفق را مطالعه می کردم و این افراد نقش مهمی در ایجاد انگیزه در من داشتند. 

چه توصیه ای به جوانان و دانشجویان دارید؟

تعیین اهداف بزرگ در زندگی و تلاش و پشتکار در رسیدن به اهداف

 – در مورد کلمات زیر احساس خود را بیان کنید:

ایران: سرزمین منابع عظیم انسانی و طبیعی، مهد دانشمندان بزرگ

سراب: برخورداری از منابع عظیم انسانی و طبیعی و فرصت های سرمایه گذاری بی نظیر

دانشگاه: مرکز رشد، تعالی و پیشرفت بشری

کتاب: گنجینه ی علم

فضای مجازی: شتاب دهنده ی رشد و پیشرفت بشر

گفتگو از انیسا عیاری سرویس شبکه خبری سراب

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.